Po czym poznać duży przebieg auta?

Decydując się na zakup używanego auta, warto się przygotować chociażby teoretycznie. Jeśli nie jesteśmy w stanie sobie poradzić sami, poprośmy o pomoc znajomego, który zna się na autach, jest ich pasjonatem, poprośmy mechanika, lub serwisanta o pomoc w wyborze.

Przede wszystkim przymierzając się do zakupu auta, oprócz jego cech zewnętrznych ważne są również jego walory wewnętrzne. Mowa o przebiegu, który stanowi główny czynnik przy wyborze samochodu. Niestety jest to rzecz, którą można ukryć przed kupującym i niestety możemy trafić na nieuczciwego sprzedawcę.

Co świadczy o dużym przebiegu auta

Na pierwszy rzut oka o dużym przebiegu auta może świadczyć wygląd zewnętrzny komponentów takich jak kierownica, gałka od biegów, oraz fotel kierowcy. Im bardziej ekskluzywne auto, tym łatwiej ukryć rzeczywisty przebieg auta. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka rzeczy kupując auto. Po pierwsze należy przyjrzeć się fotelom i całej tapicerce. Ważne są również plastikowe okładziny oraz kierownica.

samochód używany

Od razu będzie widać duże zużycie, jeśli tapicerka i osłona kierownicy będzie mocno zużyta. Ważne jest również pedał gazu i sprzęgła. To w jakim stopniu zostały zużyte powyższe elementy pozwala mniej więcej oszacować, czy przebieg podawany przez sprzedawcę jest rzeczywistym. Nawet jeśli elementy te zostały wymienione na nowe, to znaczy, że były zużyte,a wymienione zostały w celu ukrycia przebiegu.

Książka serwisowa auta

Według opinii, jeśli komuś naprawdę zależy na ukryciu przebiegu auta, to jest to w stanie zrobić. Trzeba być zatem czujnym i uważnym. Przy zakupie auta, które ma około 10 lat, możemy zwertować książkę serwisową.

Przeanalizowanie całej dokumentacji eksploatacji auta mamy szanse na wykrycie prawdziwego przebiegu auta. Możemy zatem sprawdzić historię auta, zweryfikować w niej wszystkie przeglądy, wymiany i naprawy. Jeśli chodzi o książkę serwisową, to mało kto zwraca na nią uwagę, a sprzedawcy mają ograniczony dostęp do manipulacji.

Co jeszcze może świadczyć o przebiegu auta

O przebiegu auta mogą świadczyć również data produkcji niektórych elementów. Wyznacznikiem może być nawet popielniczka. Niektóre te elementy mają wtłoczony nr produkcji. Daty produkcji pojawiają się również na szybie samochodu. Jeśli graficzny opis jednej szyby różni się od pozostałych, wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że została ona wymieniona. Jeśli podejmiemy decyzję o zakupie auta, które jest używane i nie z pierwszej ręki, możemy również zwrócić uwagę na odpryski, przetarcia, wszelkie pęknięcia, a także niedopasowane elementy wnętrza.

Wszystko to świadczy o wymianach, wskutek kolizji, lub dużej eksploatacji auta. Ostatnią możliwością, jakiej możemy sięgnąć jest sprawdzenie VIN-u i udanie się z danym autem do fachowca. To może również pomóc w określeniu prawdziwego przebiegu.

Podsumowując oczywistym jest, że całą prawdę o przebiegu powiedzą nam elementy eksploatacyjne, takie jak tarcze hamulcowe, ale także ogólny stan silnika. Przed zakupem warto zatem sięgnąć rady fachowca, mechanika, lub serwisanta, aby nie utopić swoich pieniędzy w auto z przekłamanym przebiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *