Korzyści z posiadania samochodu na gaz

Z każdym rokiem można zaobserwować wzrost kierowców, którzy decydują się na instalację gazową w swoim samochodzie. Jest to przede wszystkim spowodowane wzrostem cen paliw w naszym kraju. Nieustające podwyżki cen paliw skutkują tym, że coraz więcej kierowców zakłada gaz w swoich autach, ponieważ jest to dużo bardziej opłacalne, a nikt nie lubi wyrzucać pieniędzy w błoto. Dodatkowo jest to dobre rozwiązane dla miłośników środowiska, ponieważ dzięki instalacji gazowej zmniejsza się emisja spalin do powietrza.

Jak działa silnik na instalacji LPG

W porównaniu do benzyny, gaz jako paliwo charakteryzuje się większą liczbą oktanów. Jest to decydujące w spalaniu i ta właściwość paliwa, jakim jest gaz, wyprzedza zapłon, dzięki czemu silnik ma dużo wyższe osiągi.

Zyski łatwo jest również przeliczyć biorąc pod uwagę przejechane 100km, ponieważ spalanie wynosi nawet do 40% w porównaniu do benzyny, wskazuje to zatem na oszczędności, które zwiększają się wraz z przejechanymi kilometrami. Wysoka liczba oktanowa gazu jest na pewno największą zaletą instalacji gazowej w samochodach.

Może być ono stosowane bez żadnych obaw do silników o dużym stopniu sprężania. Należy jednak pamiętać, że gaz korzysta z mieszanki paliwowo- gazowej i zasila odpowiednie cylindry. Gaz powoduje, że po podzespołach nie spływa film oleisty, dzięki czemu trwałość tłoków i cylindrów jest dużo większa.

LPG w samochodzie

Plusy i minusy instalacji gazowej

Jednym z plusów instalacji LPG w samochodzie jest oszczędność, powyżej przedstawione zostały przeliczenia, lecz wszystko oczywiście zależy od eksploatacji samochodu, jego przebiegu, a więc pokonanych kilometrów. Jazda na gazie jest opłacalna na większych trasach, a założenie instalacji zwraca się bardzo szybko.

Trzeba jednak wybrać odpowiednią instalację do swojego samochodu, aby jeździć bezpiecznie. Po drugie, instalacja LPG charakteryzuje się tym, że gaz prawie całkowicie pobawiony jest siarki, a więc prawie nie wydziela sadzy podczas spalania. Jest więc dużo bardziej ekologiczny niż olej napędowy, czy benzyna jako paliwo w płynnej postaci. Plusem nowoczesnych instalacji gazowych jest to, że przestały wymagać regulacji, które powtarzały się często w starych instalacjach. Nie pogarszają one osiągów silnika, nie obciążają go zbyt mocno, co sprawia, że są o wiele bardziej trwałe i mniej awaryjne.

Poprawnie zamontowana instalacja gazowa nie powoduje usterek silnika i całego osprzętu. Minusem, ale nie zbyt wielkim jest pozbycie się wnęki na koło zapasowe. Fakt jest taki, że instalacja musi zajmować gdzieś miejsce. Jednakże, jeśli ktoś chce zaoszczędzić, może wybrać auto z fabryczną instalacją gazową, lub zainstalować ją w aucie jeszcze na gwarancji i przedłużyć ją. Taką możliwość daje instalacja poprzez STAG.

Należy zaznaczyć, że niektóre samochody nie mogą mieć założonej instalacji gazowej i przed jej instalacją i podjęciem decyzji o zmianie, należy się o tym upewnić. Warto wówczas zaczerpnąć rady wyspecjalizowanego warsztatu, który doskonale wie jaką instalację gazową założyć i czy można ją w ogóle zastosować. Do wad należy jedynie przygotowanie się na częstszą obsługę serwisową auta, ponieważ zaleca się częstą wymianę świec i przewodów zapłonowych. Do kosztów należy również wliczyć filtr gazu i pompę benzynową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *