Czy warto zakładać instalację gazową w nowym samochodzie

Przy obecnych warunkach politycznych, które dyktują ceny paliw i nie tylko, oraz przy inwestycji jaką jest kupno samochodu musimy zastanowić się głęboko nad tym, co będzie dla nas opłacalne i przeliczyć to n nasz budżet.

W chwili obecnej ceny paliw ciągle rosną i wahają się. Z każdym rokiem ceny oleju napędowego czy benzyny są coraz wyższe. W związku z powyższym właściciele aut często decydują się na zakup samochodu w benzynie i zakładają instalację gazową, lub kupują samochód już napędzany na gaz z gotową instalacją.

Posiadacze aut pogwarancyjnych często bez wahania decydują się na założenie instalacji gazowej w swoim samochodzie, ponieważ jest to dużo bardziej opłacalne, niż jazda na benzynie, czy oleju napędowym. Dodatkowo technologia pozwala na to, by przerobić auto na taką instalację, bez większych problemów. Wystarczy wybrać odpowiednią instalację udając się do odpowiedniego fachowca.

LPG w samochodzie- dlaczego się opłaca

Zakładając instalację LPG w samochodzie można sporo zaoszczędzić. Wielu właścicieli aut z instalacją LPG chwali się tym, że na gazie ich samochód spala mniej niż na benzynie, a założenie instalacji gazowej szybko się zwraca. W tych obliczeniach trzeba jednak podkreślić, że instalacja gazowe, bez benzyny nie działa, a więc przy każdym użyciu gazu, trzeba użyć trochę benzyny.

Tak więc nie można jednoznacznie stwierdzić, że samochód spala o połowę mniej niż na benzynie, bo byłaby to lekka przesada, ale fakt jest taki, że na instalacji gazowej można zaoszczędzić około 30% spalania. Wszystko zależy oczywiście od tego jak często samochód jest eksploatowany.

instalacja lpg

Jaką instalację gazową wybrać?

Należy wiedzieć, że część aut ma instalację gazową zamontowaną już fabrycznie, są to niektóre modele takie jak: Dacia z silnikiem 1.6, Fiat Tipo, Hyundai i20, niektóre Ople, np. Corsa i Zafira, Renault Clio itd. Natomiast większość to, instalacje gazowe montowane w warsztatach, ale z aprobata od producenta.

Takie instalacje są dość bezpiecznym rozwiązaniem, choć może się zdarzyć, że szkodzą one silnikom. Przy zakładaniu instalacji gazowej trzeba liczyć się z tym, że po kilku latach użytkowania mogą pojawić się problemy. Można jednak skorzystać z instalacji od niezależnych dostawców, które proponują dodatkową gwarancję, taką firmą jest instalacja STAG.

Gwarancja ta chroni przed utratą gwarancji fabrycznej przy założeniu instalacji gazowej. Zakładając gaz w swoim samochodzie, musimy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, kto będzie instalację montował oraz jakiego rodzaju instalację wybrać. Bardzo ważna jest tutaj jakość użytych komponentów. Bardzo ważne jest również to, by nie kierować się ceną przy wyborze, lecz jakością. Aby jeździć bezpiecznie należy najpierw zainwestować, potem koszty szybko się zwracają. Przede wszystkim instalacja gazowa musi być dopasowana do wymagań auta. Chodzi głównie o to, by sterowniki instalacji były kompatybilne z pozostał ą elektroniką samochodu.

Awaryjność aut na instalacji gazowej

Zdarzyć się może, że instalacja gazowa, mimo że jest bardzo opłacalna przy obecnym wzroście paliwa, to może być awaryjna. Zbyt mało wydajna instalacja, może doprowadzić do tego, że silnik będzie spalał zbyt małą mieszankę co szybko doprowadzi do jego zniszczenia. Założenie nieodpowiedniej instalacji może prowadzić do niższej trwałości niektórych podzespołów, m.in. głowicy silnika czy katalizatora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *